Back to Top

Tel: 0216 349 7373 7/24 Gsm: 0505 518 8556


Akçayel

Özel Dedektiflik

Bürosu


Tel: 0216 349 8373

Gsm:0505 518 8556  


Telefon    : +90216 349 8373

7/24 Gsm : +90505 518 8556

Adres : Hasanpaşa Mah. Mahmudbaba Sk. No:13/4 Kadıköy/İstanbulTürkiye'de dedektifler nasıl çalışıyor?

Özel Dedektifler Derneği İstanbul Temsilcisi Hakan Kara TRT Haber DD'ye anlattı.


TRT Haber Dijital Dergi, "Türkiye'de dedektiflik" konusunu ele aldı. Dedektifler Türkiye'de nasıl çalışıyor, kendilerine daha çok kimler başvuruyor ve kimleri takip ediyorlar?


Bütün bu sorulara Özel Dedektifler Derneği İstanbul Temsilcisi Hakan Kara cevap verdi.


İşte Elif Akkuş'un Kara ile yaptığı söyleşi...


Baştan söylemek gerekir ki genel anlamda baktığımızda yabancı filmlerde ve dizilerde izlediğimiz gibi aksiyon sahneleri yok Türkiye’deki özel dedektiflerde.


Ama içerik açısından baktığımız zaman filmlere, dizilere konu olan içerikten çok da farklı değil özel dedektiflere başvuru nedenleri. Türkiye’de özel dedektif denildiğinde başvuru nedenlerini iki başlıkta toplamak doğru olur; eşler arasındaki sorunlar, kurumsal araştırmalar.


Hiç kuşkusuz eşler arasındaki sorunlar özel dedektiflerin kapısının çalınmasının öncelikli nedenleri arasında geliyor.


Ama her önüne gelen de özel dedektif tutup istediği kişiyi izlettiremiyor elbette. Çünkü onların da kuralları var.


İŞİ ALMAMIZ İÇİN KONU ADLİYEYE İNTİKAL ETMİŞ OLMALI


Özel Dedektifler Derneği İstanbul Temsilcisi Hakan Kara özel dedektiflerin yasalara uygun olarak “yasaları aşmadan” çalıştığına dikkat çekiyor:


“Bize gelen her dosyanın adli başvurusu yapılmış olması gerekiyor. Boşanma da olsa kurumsal da olsa. Bu başvuruları gördükten sonra biz çalışmalara başlarız. Yaptığımız çalışmalar herkesin bildiği gibi öncelikli olarak boşanma davalarına delil temin etmekle gelir. Bunun yanında kurumsal araştırmalarımız var markaların araştırmaları sahte yan ürünlerin depoların bulunması baskını için kişilerin izlenmesi personel araştırmaları önde gelir yine. “


Boşanma davalarında en çok hangi taraf geliyor size?


"En çok kadınlar gelir. Ve geldikleri 10 olaydan 9’u doğrudur. Erkeklerin geldikleri olaylara yarı yarıya doğruluk payı verebiliriz. Neden şüphelenir eşler, genelde telefondan şüphelenirler. Eşi kendisinden telefonu saklıyorsa bundan şüpheleniyorlar. Çoğu kadın eşinin aldattığı bayanı tanıyordur kendisi zaten araştırmıştır. Bize mahkemeye delil için gelir. Biz de halka açık alanlarda fotoğraf ve video görüntüsüyle kaydederiz."


Size çok geliyor mu böyle olaylar?


"Evet, bize en çok gelen konular bunlar."


Bir tehdit için sizden araştırma istiyor olamaz mı bunu nasıl ayırt ediyorsunuz?


“Bana boşanma davasıyla gelmek zorunda. Bunu farklı noktalara, şantaj noktasına taşıyabilirler. Mutlaka boşanma dava dilekçesini istiyoruz.O olmadan işe başlamıyoruz "


Ne şekilde çalışıyorsunuz nasıl bir ekibiniz var?


“Ekip olarak yapıyoruz bu işi standart bir çalışmada 5 kişi olur 2’si motordadır 3’ü araçtadır bunlardan ikisi çift olur anlaşılmaması için mekanlarda.”


Yakalandığınız oldu mu hiç?


“Yakalandığımız olmadı ama o gün için işi bıraktığımız zamanlar oldu. Mesela takip ettiğimiz kişi kırmızı ışıkta geçti gitti, onu takip etmeyi bırakıyoruz öyle durumlarda. Kuralları bozacak riskler almıyoruz”


Size geldiler dava dilekçesiyle nasıl bir program yapılıyor?


"2 gün ön çalışma süresi isteriz güzergahları belirleriz. Ama hep aynı işi yapmıyoruz her iş farklı oluyor."


SAHTE ÜRÜN DEPOLARINA ÖZEL DEDEKTİF TAKİBİ


Bir diğer konu kurumsal çalışmalar bunlar ne şekilde oluyor?


"Şirketlerle ilgili sahte ürünler konusunda çalışıyoruz. Önce toptancıları izlemeye alıyoruz örneğin “a” markasının arabası geliyordur, nerelerde depoları var izleriz, üretim yerlerini buluruz, sonrasında firmanın avukatlarına haber veririz, devamındaki işlemi onlar yaparlar, bizden talep edilirse biz de yapabiliyoruz."


Tüm sahte ürünler için özel dedektifler mi çalışıyor?


"Büyük firmalar kendi bünyelerinde araştırma gruplarını oluşturmuşlar. Bizim işlerimiz daha çok orta büyüklükteki işletmelerle oluyor, onlarla da zaten 10-20 gün değil her ay çalışıyoruz”


Polisle herhangi bir iletişiminiz var mı bu çalışmalar sırasında?


"Ortada bir suç gördüğümüzde özellikle kurumsal çalışmalarımızda bunu polise bildirmek zorundayız. Bildirmezsek biz de suç işlemiş oluruz. Bunun dışında ortak bir çalışma yapmıyoruz, telefon dinleme vs gibi çalışmalar yapmıyor özel dedektifler. “


Türkiye'den Kıbrıs'a özel dedektif akını


Türkiye'den Kıbrıs'a özel dedektif akını


Türkiye'deki özel dedektiflik şirketlerine KKTC'den büyük talep var. En popüler şikâyet "aldatma" ama "Eşim kumar oynuyor mu" diye merak eden de var


Genel merkezi Türkiye'de bulunan birçok dedektiflik bürosu artık KKTC'de de faaliyet gösteriyor. SABAH'a konuşan bazı dedektiflik şirketi direktörleri, son dönemde Kıbrıs'tan çok talep aldıklarını ve şikâyetlerin başında "aldatma" olduğunu dile getirdi. Uzun zamandır yaygın olan dedektiflik şirketlerinin adli olaylarda polisle işbirliği yaptığı da öğrenildi.


Akçayel Dedektiflik Bürosu Genel Müdürü Hakan Kara, asıl merkezlerinin Türkiye'de bulunduğunu, ancak talep gelmesi halinde KKTC'de de çalışmalar yaptıklarını belirtti. Hem bireysel hem de kurumsal olarak KKTC'de faaliyet gösterdiklerinin altını çizen Hakan Kara, genel olarak bireysel konuları takip ettiklerine dikkat çekti.


EN ÇOK KADINLAR BAŞVURUYOR

Özellikle eşlerin birbirlerini aldatmaları hakkında birçok araştırma yaptıklarını ifade eden Kara, kadınların erkekleri daha çok takip ettirdiğini açıkladı.


Kaynak:http://www.sabah.com.tr/Yasam/2013/10/25/turkiyeden-kibrisa-ozel-dedektif-akini


Dedektifler artık, çapkın değil borçlu avında Kriz ihtiyacı körükledi


Akçayel Özel Dedektiflik Şirketi: Bankaların piyasadan alacaklı olduğu yani haciz işlemine tabi tuttuğu para 17 milyon TL'ye yaklaşıyor. Ulaşılması zor bilgi ve kişilere karşı bizden yardım istiyorlar. Kriz dedektif ihtiyacını körükledi. Krizde büyüyen tek sektör diyebiliriz. Boşanma davalarına delil toplarken, kendimizi bir anda ticari alacaklarla ilgili taleplerin odağında bulduk. Mal varlığı ve adres tespitleri konusunda patlama yaşanıyor.

AKŞAM GAZETESİ | GUNCEL | 01 ŞUBAT 2009, PAZAR